Linux Mint je moderní, elegantní a komfortní operační systém, který je jak výkonný, tak i snadno použitelný.

Projekt odstartoval v roce 2006, Linux Mint je nyní čtvrtý nejpoužívanější operační systém, za Microsoft Windows, Apple Mac OS a Ubuntu firmy Canonical . Mint původně z této distribuce vychází, ale funkčností i vzhledem se začíná stále více odlišovat. Zatímco Ubuntu bez ptaní dělá svoji "revoluci" v ovládání systému, vývojáři Linuxu Mint sází na vyladěnost systému a ovládání přizpůsobují dle ohlasů uživatelů. I díky tomu je Linux Mint stále více užívaný systém a podle některých prognóz by mohl předběhnout v nejbližší době v oblíbenosti i Ubuntu, ze kterého původně vznikl.

Některé z důvodů pro úspěch Linux Mint jsou:

  • Funguje po instalaci s plnou podporou multimédií a je velmi snadno ovladatelný.
  • Je to bezplatný open source software.
  • Je komunitně řízený. Uživatelé by měli poslat zpětnou vazbu k projektu tak, aby jejich nápady bylo možno použít pro zlepšení Linux Mintu.
  • Pro mint je velké množství DEB balíčků které jsou hodně rozšířeny.
  • Je bezpečný a spolehlivý. Díky konzervativnímu přístupu k aktualizacím softwaru, unikátnímu Manažeru aktualizací a robustnosti architektury Linuxu, Linux Mint vyžaduje minimální údržbu (žádné regrese, žádný antivirus, žádný anti-spyware ... atd)

Jako většina pokrokových distribucí má i Mint možnost volby z několika prostředí:

Základním je Gnome, ze kterého je poháněna základní distribuce Linux Mint.
Po příchodu gnome3 (unity a gnome shell) vydává dvě varianty který mají konzertavitvnější vzhled a používání.
Mate které je forkem gnome2 a cinnamon je upravené gnome3.

Vývojáři ale pamatují i na uživatele preferující desktopové prostředí KDE. Pro ně je určena distribuce Linux Mint KDE.

Nebo na prostředí LXDE - distribuce Linux Mint LXDE.

Existuje i Linux Mint LMDE a Xfce, založený na debianu ve větvi testing .

Co je Linux Mint?

Linux Mint je bezplatný na linuxu založený operační systém pro stolní počítače.

Je Linux Mint vhodný pro firmy?

Yes. Although Linux Mint release new versions every 6 months, each release is supported for a year and a half. We also make periodic Long-Term Support (LTS) releases which are supported for a duration of 3 years and which are guaranteed to provide enough overlap to allow you to upgrade from one LTS release to the next.

"Ano. Přestože Linux Mint vydání nové verze každých 6 měsíců, je pro každou verzi podporována rok a půl. Také provádět pravidelné dlouhodobé podpory (LTS) verze, které jsou podporovány na dobu 3 let, které jsou garantovány poskytnout dostatek překrývají a umožňují upgrade z jedné verze LTS na další."

Linux Mint je vhodný pro jednotlivce?

Ano, určitě. Věříme, že Linux je nejlepší operační systém na trhu. Existuje více než 300 aktivních linuxových distribucí a my jsme tvrdě pracovali, aby se staly nejlepším řešením pro váš desktop. Soutěžení je těžké, protože existují i další skvělé desktopové operační systémy a distribuce. Věříme v kvalitu našeho řešení a naše nové skvělé nápady. Pokud máte PC s alespoň 512MB RAM vyzkoušejte Linux Mint a udělejte si vlastní názor. Záleží nám na vašich zkušenostech a posloucháme velmi pozorně vaše podněty. Proto nám dávejte zpětnou vazbu.

Proč existuje tolik vydání Mint Linux?

Nabízíme různé verze Linux Mint, které jsou určeny k plnení různých úloh:

  • Hlavní Edition je naše vlajková loď vydání. Zahrnuje v sobe podporu multimédií, což znamená, že můžete poslouchat MP3, koukat se na DVD filmy a prohlížet webové stránky s Flashem hned po instalaci.
  • USA-Japan Edice je určena pro volnou distribuci v zemích, které vyžadují dodržování softwarových patentů. Dodává se bez podpory multimédií.
  • The KDE Community Edition je verze Linux Mint postaven na populárním prostředí KDE.
  • The XFCE Community Edition je postavena na lehkém a modulárním XFCE prostředí.

Proč je Linux Mint obsahuje proprietární ovladače?

Tomu tak není. Pokud ano, bylo by právně špatně (protože to by bylo porušením GPL), nebo eticky správné (je-li nějaký špinavý trik byl použit pro uživatele propojit kód k jádru, například).

Jak je to s proprietárním softwarem?

Věříme, v open-source filosofii a uvolňujeme zdrojový kód z veškeré naše práce. Dlužíme hodně hnutí svobodného softwaru a GNU GPL, ale také mnoho dlužíme všem vývojářům, kteří mají dobré nápady a vytvořili skvělé nástroje a pracují na tom, aby byl software lepší. Některé z nich vydali zdrojový kód stejně, a tím poskytuje nám více svobody a více flexibility. Jiní se vydali software proprietární licencí a bez zdrojového kódu, a když to nedává svobodu bychom si přáli, stále přispívá, aby software lépe. Jsme rádi Software obecně, svobodný software ještě více, ale my nevěříme v bojkotovat proprietární software.

 

Text je překládán odtud - srojový překlad
Pokud umíte přeložit text lépe než jsem to udělal já, pošlete prosím orginál a váš nový překlad do diskuze. To samé se týká případných gramatických chyb.

Diskuse: individuální problémy raději řeště na lmint.tk

Datum 10.12.2017

Vložil Mashaden

Titulek All internet will be CRASHED with XEvil!?

Odpovědět

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Datum 25.05.2012

Vložil platt

Titulek nelze nabootovat linux mint 12 i 13

Odpovědět

Ahoj!
Mám problém nejde mi spusit (nabootovat) linux mint 12 i 13 pokaždé se to zasekne na zelené obrazovce bez žádného hlášení..
Jiný Linux Ubuntu,Kubuntu,Xubuntu nabootovat jde..tak nevím kde je chyba?

Datum 29.06.2012

Vložil Honza

Titulek Re: nelze nabootovat linux mint 12 i 13

Odpovědět

Zkus při spuštění jak je odpočet 10 sec. klepnout do klávesnice a pak vybrat druhou volbu v nabídce "start in compatibility mod". Pokud to nenaběhne ani pak, tak napiš na forum lmint.tk


 Obrázek má licenci CC BY 3.0 - autor.